Haswell v akci
Intel Haswell aneb víte, co kupujete?
Autor : "Mirage"
17.7.2014
U těchto procesorů mě zaujal především výkon v různých aplikacích a některých hrách, což mě přivedlo k názoru proč to nezkusit, když jsem vlastnil Core i7 2600K bez záruky a byl znuděn stejným kusem hardware.
Samozřejmě se na internetu nachází spousta lidí, kteří Haswellu i předchozímu Ivy Bridge nemohou přijít na jméno, ale tak nějak jsem doufal, že je to spíš o nastavení BIOSu a uživatelích samotných. Jak spoustu z vás jistě napadlo, píšu o provozních vlastnostech, které se nejevily zrovna ideálně, ale mohu vás ujistit, že realita je ještě horší, o čemž pojednává tento článek.
Zkušenosti z provozu a taktování
Po dlouhých úvahách a smířením se s několika fakty jsem nakonec do Core i7 4770K společně s deskou G1.Sniper Z87 šel.
Nebyl bych to já, aby moje první návštěva nebyla v BIOSu. Velice rychle jsem zjistil, že taktování bude na mém kusu naprostá mizérie, protože vysněný takt 4.3-4.4GHz (byl jsem skromný optimista) jsem neměl stabilní ani na 1.35V. Nepustil se mi ani první program ve Windows, což asi nikoho u procesoru za 8000Kč a nějaké drobné zrovna nepotěší.
Po dlouhém testování se mi podařilo stabilizovat 4.2GHz, což je posun o pouhých 200MHz, pokud počítám fakt, že si uživatel zarovná Turbo na 4GHz při továrním nastavení. Vše jsem provozoval na chladiči Noctua NH-D14 a později na skládaném vodním okruhu s předimenzovaným 360x60mm radiátorem.
I přes tuto práci jsem nebyl schopen odstranit napětí, které si Haswell přidá, pokud se využívají instrukce AVX2, což mi nepřipadá normální (v mém případě by to bylo stejně jedno, protože ani manuál 1.35V nebylo dost na spuštění Windows při 4.4GHz). Buď to bylo deskou, nebo to Intel prostě zazdil. AVX2 instrukce totiž přidají až 0.1V a procesor zažije reálné peklo. Toto samozřejmě vede k nehoráznému navýšení teplot ať už na vzduchu či vodním chlazení. Ať je chlazení sebelepší, procesor se prostě zahřeje na naprosté limity snesitelnosti. I přes mizerný převod tepla z procesoru se mi na vodníkovi vařila voda, což jde zcela mimo mé chápání.
Asi je vám jasný, že s vařící vodou se nedá realizovat kompletní okruh na celé PC.
Dle BIOSu měl můj procesor základní napětí 1.2V, což s AVX2 dělá 1.28+V. Jako číslovka to nevypadá vůbec hrozivě, protože se jedná o běžné taktovací napětí. U Haswellu je to ale totální strop, na jakým se dá procesor uchladit pod 90°C v běžných testech jako OCCT s AVX2. Pokud ale sáhnete po programu na test stability, jako je třeba LinX, program se buď zastaví ihned po spuštění, nebo se vám restartuje počítač kvůli pojistkám v BIOSu. Proč? Protože procesor vystřelí na 110+°C ani nemrknete a to i v továrním nastavení. Ano čtete dobře, můj nový procesor nebyl schopen pracovat na svém absolutním výkonnostním stropu. Taky vás napadlo, že by se to vůbec nemělo prodávat? Nejste jediní.
Nemám důvod zatajovat i fakt, že jsem se několikrát setkal s BSOD v IDLE i v zátěži, i když se procesor jevil ve všech zátěžových testech jako stabilní. Tohle se mi nepodařilo žádnou magií vyřešit.
Není třeba to dále rozepisovat, tato data jsou totiž strašná. Samozřejmě se vše může lišit štěstím na kousek, o čemž se všude možně dočtete, ale to vás pravděpodobně zajímá jen v případě, že rádi hrajete loterii. Já za své peníze požaduji funkční produkt a ten jsem nedostal. Myslím si, že by se v této cenové kategorii něco jako „lepší kousek“ nemělo vůbec vyskytovat, pokud se jedná o provozní vlastnosti v továrním nastavení.
Že se někdo nedostane na 4.8GHz je už jiná kapitola.
Jako poslední kapku, která mě donutila zbavit se procesoru, dokud má aspoň nějakou cenu (pro informaci skoro stejnou jako Core i7 2600K bez záručního listu), uvedu hru Watch_Dogs. V této hře mi jel procesor na napětí, které by mělo pracovat pouze při využití AVX2 instrukcí, což se nejspíš ve Watch_Dogs děje. Následující screenshot pojednává o provozních vlastnostech procesoru, při hraní této hry na výkonném vodním CPU okruhu za 13.000,-Kč.
Závěr
Po půl roce mohu prohlásit, že moje zkušenost s tímto procesorem je naprosto strašná. Pasta pod IHS je opravu zlo a výsměch všem zákazníkům. Dokonce se mi zdá, že se mi provozní vlastnosti procesoru zhoršovaly každým měsícem, což o „kvalitě“ pasty něco vypovídá. Opravu bych nechtěl vidět, jak bude tento materiál vypadat po pěti letech. To už to z procesoru asi oflexujete. Najdou se ale lidé, kteří se s tímto faktem smíří, ale těm můžu vzkázat pouze to, že se jejich tolerance dá úplně bez problému přirovnat k podpoře EA a jejich nedodělaných her za cenu AAA titulu. Ovšem v případě EA si každý pomyslí, jaký je dotyčný hráč hlupák, že se mu líbí nedodělaná hra plná bugů, za kterou rád zaplatil. V případě Intelu se toto neděje, což je škoda a ojebáváni na kvalitě budeme dál.
Abych pouze nekritizoval, tak musím potvrdit to, co naměřily mnohé testy. Haswell má opravdu výkonu na rozdávání a zřejmě bych nenašel uživatele, kterého by tento procesor omezoval. Vše je ale vykoupeno výše uvedenými fakty. Tímto tedy mohu doporučit pouze uzamčené procesory Core i3/5/7 a Xeon, které by měly dosahovat snesitelnějších teplot, ale najdou se výjimky, které tato očekávání nenaplní.
Dále také uvedu, že běžné herní teploty se točily kolem 55-70°C dle hry a pracovní přes 70°C.
Nyni pár screenů s výsledky, stačí na ně jen kliknout:
Naštván a znechucen Intelem jsem si kupodivu pořídil další Intel. Tentokrát Core i7 4820K s připájeným IHS. V krátkosti napíšu pouze to, že teploty se zlepšily až o 30°C na stejném chlazení a na 1.30-1.31V mám 24/7 stabilní takt 4.5GHz bez větší námahy, což je napětí, o které si Haswell řekl při taktu 4.2GHz. Podrobněji to rozvedu jindy.
Pokud někomu tento článek otevřel oči, jsem za to rád a budu ještě radši, pokud se spokojíte s vyšší kvalitou za své vydřené peníze, jako to dělám já, protože jen tak se dá prodejci vzkázat, že mu tyto paskvily nežerem.
P.S.:
„Dostal špatný kus a stěžuje si článkem“ by platilo pouze v případě, že by se v obchodech vyskytovalo větší množství těch „dobrých“ kusů (dobrý kus to nebude nikdy díky pastě). Tohle bohužel neplatí, protože to nejlepší na co s nejvyšší pravděpodobností narazíte, je zcela průměrný Haswell, což nestojí za příplatek toho slavného „K“ za číselným označením procesoru.
P.P.S.:
Ani tentokrát vás neochudíme o pár fotek, tentokrát umístěné pod článkem. Stačí na ně jen kliknout.