Sniper za cenu základní desky střední třídy? GIGABYTE má odpověď!
Autor : "Mirage"
15.2.2014
Nedávno jsem měl nutkání zbavit se 3 roky starého Intel Core i7 2600K. Proč? Asi jsem chtěl zkusit něco nového, protože se Sandy Bridge už jednoduše není zábava po těch letech. S tímto samozřejmě souvisí i nová základní deska. Koupit jsem si mohl prakticky kteroukoliv, ale s novou GIGABYTE G1.Sniper Z87 mě přešla chuť na cokoliv dražšího. Bylo to moudré rozhodnutí?
Obsah balení
- SLI konektor
- Dva SATA kabely
- Návod
- CD
- Nálepka GIGABYTE
Zpracování
Základní deska disponuje čistě černým PCB a náležitě pevným. Montáž těžšího chladiče tedy nebude problém.
Kompletní sadu kondenzátorů, cívek, mikročipů apod. nebudu rozebírat dopodrobna, protože nepatřím mezi experty na veškeré elektronické součástky. Sdělím vám tedy jen to, co se dá vyčíst i z informací od výrobce. Základní deska disponuje naprosto stejnou sadou součástek jako její dražší sestra G1.Sniper 5, což by mělo být to nejlepší, co má GIGABYTE ve výzbroji.
K dispozici jsou také funkční tlačítka, což je v této ceně opravdu nevídané. Konkrétně Power, Reset, tlačítka na Reset a Clear CMOS, dokonce i Debug Display.
Šestice SATA konektorů by mohla být v mnoha případech limitující, ale v této ceně se opravdu nedá očekávat vyšší počet těchto konektorů.
Věc, kterou u této desky asi nikdy nepochopím je starý PCI slot, konkrétně dva. Pochybuji, že hráč vlastní staré zvukové karty do PCI, které budou jen sotva lepší než ta integrovaná. Uvítal bych více PCI-E x1 konektorů pro moderní zvukové karty, či jiná zařízení pro co nejlepší uspořádání komponent. Takto jste omezeni cpát vlastní zvukovku mezi grafické karty, což rozhodně není něco, za co bych dal palec nahoru.
Síť obstarává marketingem namasírovaná Killer E2200. Čistě z praktického hlediska nevidím rozdíl mezi touto a též kvalitní síťovkou od Intelu. Bonusem je dodávaný software, který dokáže nastavit prioritu aplikací pro přístup k síti. Dále monitorovat aplikace, které ukrajují nejvíce internetových dat a také měřit rychlost připojení.
Zvukový přednes zařídil Sound Core3D čip od Creative, což by měla být naprostá špička mezi integrovanými zvukovými kartami. Na PCB se nachází vyměnitelný AMP-UP zesilovač s přepínači zesílení, studiové Nichicon MUSE kondenzátory a sluchátkový zesilovač. Jelikož vlastním Creative X-Fi Titanium HD, neměl jsem potřebu zvuk nějak více prozkoumávat. V krátkosti jsem prolítnul ovladače Sound Blaster SBX Pro Studio a nastavení je tam opravdu požehnaně, což by mělo stačit i náročnějším uživatelům. Ti ještě náročnější si určitě pořídí zvukovku vlastní. Kolem zvukovky je zeleně svítící LED pás.
Třešinkou na dortu jsou pozlacené zvukové konektory. Dále pak pozlacený USB 2.0 konektor s vlastním napájením např. pro D/A převodník. Je velká škoda, že nejsou pozlacené piny na patici, sloty pro RAM a PCI-E sloty jako u dražší sestry.
BIOS
Nejsem zastáncem žádného výrobce, protože u všech se mi některé věci jednoduše nelíbí, hodnotit budu ve srovnání s řadou SABERTOOTH, kterou jsem v posledních letech vlastnil pro svůj starý procesor.
UEFI BIOS je na „Sniperce“ zpočátku opravdu matoucí, tedy aspoň pro mě. Můj první dojem byl, že si GIGABYTE hraje spíše s estetikou než s funkčností, protože BIOS je plný informací o aktuálně běžícím nastavení, grafů, nabídek a samozřejmě nechybí lokální čas. Proto jsem opravdu bojoval s nalézáním veškerých „OC“ funkcí a nastavení komponent.
BIOS nabízí několik „prázdných“ karet, do kterých si uživatel může zařadit jakékoliv funkce BIOSu, a tak je mít co nejrychleji po ruce. Toto osobně nevyužívám, i když bych možná měl.
Po prozkoumání BIOSu zjistíte, že je práce nakonec velice příjemná a rychlá. Chce to jen čas, pokud jako já přecházíte ze základní desky jiného výrobce. Konkrétně ASUS BIOS je dle mého názoru stále nepřekonaný a nejpřehlednější ze všech.
Základní deska má BIOSy dva, takže se nemusíte obávat experimentů, protože se BIOS sám obnoví při jakékoliv operaci, která ho poškodí. Též lze přepnout na „klasické“ zobrazení pro milovníky starších „modrých“ BIOSů.
Provozní vlastnosti
Teploty jsou na desku ve své třídě velice dobré. Chipset se při základní frekvenci procesoru drží kolem 40°C a napájecí kaskáda (VCORE) na 45-55°C. Oboje měřeno při zapnutém OCCT. Více teplotních čidel základní deska bohužel nemá. Oproti ASUS SABERT00TH, která monitoruje skoro každý decimetr PCB je Sniper úplně jiná třída.
Přetaktování
Z toho co se dá vyčíst na fórech a z mé vlastní zkušenosti musím říct, že přetaktování Haswell procesorů je extrémně závislé na kvalitě křemíku, kterou si vybalíte z krabičky. Některé procesory jedou na 4.7GHz při 1.25V, jiné toto napětí potřebují i na 4.2GHz. Tohle bych rád probral v jiném článku, a také až po instalaci vodního chlazení.
Napájecí kaskáda je při výše zmíněném přetaktování trochu více zahřátá, kolem 65°C. Teplota chipsetu se mění pouze nepatrně až bych řekl, že to spíše ovlivňuje okolní teplo.
Pokud zvednu napětí až na 1.35V při instrukcích AVX a přetaktuju procesor na 4.3-4.4GHz, teplota kaskády dosahuje 80+°C, což by mělo být stále bezpečné, ale rozhodně to opticky nevypadá hezky. Musím dodat, že toto napětí je pro Haswell opravdu extrém na vzduchovém chlazení a s kvalitním křemíkem by nemělo být potřeba.
Celkově si tedy netroufám tvrdit, že základní deska nějak zásadně ovlivňuje přetaktování ať už pozitivně či negativně. To bych toho musel testovat více, na což nemám prostředky ani čas.
Závěr
Za aktuální cenu kolem 3500Kč nabízí základní deska opravdu skvělé možnosti a vybavení, které u jiných výrobců nedostanete ani za cenu o 1000Kč vyšší. Deska je takto velice silným konkurentem skvělé ASUS Maximus VI Hero, o které si nic jiného než chválu nepřečtete, ale také je výrazně dražší. Důvody proč jsem do Maximus Hero nešel, rozvádět nebudu. Co považuju za zvláštní je segment GIGABYTE desek v této ceně, protože výrobce si touto nabídkou doslova pohřbil všechny ostatní desky.
Celkově nemám se základní deskou jediný problém a mohu ji silně doporučit každému, kdo nechce utrácet tisíce navíc, obzvlášť v případě, kdy netuší, jak kvalitní kus křemíku hodlá osadit.
Klady
- Cena
- Výborné zpracování
- Excelentní zvukovka
- Funkční tlačítka
- Slušné provozní vlastnosti
- Podpora SLI 8x + 8x
- Dodávaný software pro síťovku a zvukovku
Zápory
- Na první pohled nepřehledný a složitý BIOS (je potřeba si zvyknout)
- Chudý obsah balení (určuje cenovka)
- Počet SATA konektorů (určuje cenovka)
- Naprosto nesmyslné použití starých PCI slotů
- Barevné schéma do zelena nemusí sednout každému