Po ikoně GTX Titan přichází GTX 780 „Titanium“

Autor recenze : "Mirage"

„Nová“ GeForce GTX 780 Ti tu s námi ještě nějaký ten pátek bude, takže si zpětně připomeneme jaká ve skutečnosti je. Právoplatným nástupcem této plně odemčené grafické karty na jádře GK110 bude až Maxwell s výrobním procesem 20nm, kterého se dočkáme až koncem roku a grafik logicky ještě později. Koupí této grafiky tedy získáte další rok provozu bez nutnosti pokukovat po novinkách.

Co se mě týče, GK110 jsem chtěl už od doby, co přišly první zprávy o grafické kartě pro desktop, tehdy ještě bez označení GTX Titan. Konkrétně u GTX Titan jsem byl ochoten dát 18000Kč, ale s takovou cenou nemohl nikdo počítat. Nakonec jsem rád, že jsem se nenechal zlákat, protože GTX 780 Ti je levnější a lepší, jak se brzy dočtete.

Veškeré uvedené testy jsem prováděl na své vlastní sestavě, kterou tvoří:

  • Intel Core i7 4770K @4.2GHz
  • GIGABYTE G1.SNIPER Z87
  • Crucial Ballistix Tactical Tracer 2x8GB (XMP profil 1600MHz, CL8)
  • Be quiet! Dark Power Pro 10, 850W Platinum
  • Windows 8.1 se všemi aktualizacemi
  • Nvidia GeForce ovladače 332.21 WHQL
  • Veškeré nastavení ovladačů na tovární nastavení
  • Herní rozlišení - 1920x1200

Provozní vlastnosti

GTX 780 Ti vlastním v referenčním provedení s chladičem z GTX Titan, čemuž budou odpovídat veškeré mnou naměřené hodnoty.

V krátkosti napíšu, že chladič je opravdu perfektní dílenská práce, za kterou se Nvidia rozhodně stydět nemusí, spíš naopak, chladič je ozdobou této grafické karty.

Teploty GTX 780 Ti nejsou nijak proměnlivé. Spíše se drží tam, kam se vyšplhají během pár minut a chladič to dál nepustí. V tomto hraje primární roli GPU BOOST 2.0, který řídí regulaci ventilátoru a z výsledných teplot i takty jádra. Při továrních taktech 876MHz na jádře a 7000MHz na pamětích se jádro grafické karty drží mezi 82-83°C v benchmarku Unigine Valley a Unigine Heaven. Teplota z těchto dvou hodnot neustále přeskakuje, takže to nelze s přesností určit. K otestování těchto hodnot jsem nechal daný benchmark 20 minut bez dozoru.

Při továrních taktech a továrním nastavení teplotního limitu GPU BOOST 2.0 se karta sama od sebe nepodtaktovává a nedosahuje ani maximálního Power limitu, který je též zodpovědný za následné podtaktování, pokud je grafika nucena jet na jeho absolutní strop. Power limit je při továrních taktech vytížen zhruba na 90% v uvedených benchmarcích.

Hlučnost ventilátoru je při továrním nastavení naprosto skvělá. Během hraní či testování výkonu nikdy nesnižuji otáčky ventilátorů ve své skříní, což GTX 780 Ti řadí mezi opravdu těžko slyšitelné grafické karty. Po ztlumení ventilátorů je slyšet pouze proudění vzduchu přes žebra chladiče. Takové vlastnosti jsou na radiální chladič opravdu nevídané.

Přetaktování

Už od prvních zpráv bylo jasné, že GTX 780 Ti bude splňovat to, co ostatní očekávali už od předešlých Keplerů, a to vysoké přetaktování pro náročné uživatele a hráče bez zásahu do BIOSu. GTX Titan a následně GTX 780 jsou sice skvěle taktovatelné grafické karty, ale s továrním BIOSem a referenčním chladičem nedosáhly takových výsledků jako GTX 780 Ti, která z přetaktování těží opravdu hodně.

Na mé grafice se tyčí hodnota ASIC 71.9%, což v mnoha případech neznamená vůbec nic, ale orientačně to napoví, jak moc bude možné grafiku popohnat. Čistě teoreticky by měla vyšší hodnota ASIC usnadňovat přetaktování na vzduchu.

Při dlouhém testování jsem se dostal na 100% stabilní takt 1110MHz na jádře (maximální BOOST 1254MHz) a 7700MHz na pamětích ve všech hrách a benchmarcích. Mnoho her zkouslo i 1150MHz / 7900MHz, ale výrazně proti byli převážně Tomb Raider, Skyrim s mnoha módy a 3DMark 11.

Takto přetaktovaná GTX 780 Ti je schopna dodat až 22-30% čistého výkonu navíc dle aplikace. Nejvyšší nárůst jsem zaznamenal právě ve Skyrimu, kde bylo možné zvýšit FPS až o 30% v dané scéně. Samozřejmě to neplatilo pořád a všude, ale i tak nešel „výkon navíc“ pod 25%.

Provozní vlastnosti se s přetaktováním samozřejmě změní. Teploty se vyšplhají k 86°C na jádře a grafika o sobě dává vědět. Hlučnost není nijak vysoká, ale rozhodně to člověk slyší přes tiché ventilátory ve skříní. Samo o sobě to není nic neobvyklého, vzhledem k přetaktování o 234Mhz na jádře.

 

Výkon

Veškeré výsledky jsou měřeny s grafikou při maximálním přetaktování uvedeném výše! Nastavení jednotlivých testů jsou na přiložených screenshotech.

Tomb Raider:
Benchmark

HTML Online Editor Sample

Batman Arkham Origins:
Benchmark

HTML Online Editor Sample

Total War: Rome II:
Benchmark „Forest“
Průměrné FPS 81.5

Hitman Absolution:
Benchmark

HTML Online Editor Sample

Warhammer 40,000: Dawn of War II – Retribution:
Benchmark

Crysis: Warhead:
Měřeno přes benchmark tool 0.29 na mapě Ambush!

HTML Online Editor Sample

Závěr

GTX 780 Ti je vskutku úžasná karta a Nvidia plní vše co o ní tvrdil CEO Jen-Hsun Huang při představení na konferenci. Konkrétně, že se jedná o tu nejlepší a nejvýkonnější grafickou kartu, jakou kdy vyrobili. Mimo jiné řekl i to, že každý hráč bude milovat hraní s touto bestií ve výzbroji a to mohu s klidným svědomím potvrdit.

Jelikož se jedná o to nejlepší, co má zelený tým v nabídce a nejvýkonnější jedno-čipovou grafickou kartu vůbec, nejde zrovna o levnou záležitost. Abyste si dopřáli tento luxus a výkon, musíte zaplatit více jak 16000Kč, což jsou peníze, které většina uživatelů do grafického řešení nikdy nedá. Všichni, kteří tyto peníze obětují, dostanou adekvátní produkt, se kterým si užijí spoustu zábavy.

Klady

+ Extrémní výkon

+ Tiché chlazení při továrním nastavení

+ Teploty nezpůsobují propad taktu jádra

+ Perfektní dílenské zpracování

+ Opravdu vysoké možnosti přetaktování

+ Podpora technologií PhysX, CUDA, Adaptive Vertical Sync

+ Hráčský program GeForce Experience s nahrávací a streamovací utilitou Shadowplay zcela zdarma

Zápory

- Vysoká pořizovací cena

- Tovární BIOS může být limitující pro extrémní přetaktování (Power Limit)

- Chlazení se pod vlivem vysokého přetaktování začne ozývat

- Oproti konkurenci horší poměr cena/výkon